Knox County Schools Middle School Track and Field Championships

2019 Knox County Schools Middle School Track and Field Championships

May 2-3, 2019

All the Knox County Middle Schools come together to decide who is the best in town.

May 2-3, 2019
Hardin Valley Academy

 

Day 1 Heat Sheets / Field Sheets
Day 2 Heat Sheets / Field Sheets

 

Top 5 in Finals Events Qualify for the East Tennessee Middle School Elite Meet 5/8/19

Top 8 in Finals Events Qualify for the KYA Competitive Track and Field Team

 The deadline for submitting your entries is Tuesday  April 30, 2019 (11:59 PM EST) – No Exceptions !!  No faxed, email or late entries will be accepted – No Exceptions!!.  Please make sure that you use a functional email address.

Please refer to online tutorial if you have any questions regarding the online entry process.  It is important that you submit a performance mark with your athletes’ entries.  Please be honest with your athlete’s capabilities and use marks achieved during the season – not what you feel they will be able to achieve during the Championship Meet.  If you do not provide marks for your athletes they will be put into the slowest heats.

Event Check In

We encourage teams to arrive after 3:45 PM to avoid traffic problems with Hardin Valley Academy class dismissal.  Listed times in the schedule are estimates only and may change depending on the number of entrants in each event.  The meet may run as much as 45 minutes ahead of schedule so please stay alert and listen for the event calls.  All athletes entered in the 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 and all relays are required to check in when their event is called.  Athletes are to report to the clerks area adjacent to the 200m start for check in and assignment of hip numbers.  Field Event Athletes will report directly to their field event venues when called.  Throwing events are located inside of the main track area on the infield.  Please do not warm up for throwing events if there is not a throws official present.  Failure to do so will result in disqualification.  If an athlete is entered in both field and running events running event check in will take precedent.  Failure to check into your event will result in disqualification.

Safety and Security

Hardin Valley Track and Infield Areas will not be used for warm-ups.  Athletes and coaches are expected to adhere to this requirement.  Field event athletes may not warm up at their venues without an official present.  Failure to comply with this safety requirement will result in disqualification from the meet.

Admission Fee

Adults $3.00 / $1.00 (ES – MS – HS school aged children) at the gate.  Athletes, coaches and officials no charge.

Hardin Valley Academy:  11345 Hardin Valley Road, Knoxville, TN 37932

Day 1 – May 2, 2019
Estimated TimeEventGirls / BoysEvent Comments
4:30 PMCoaches Meeting – Packet P/UCenter of Infield
Field Events
5:00 PMLong JumpGirlsFinal
5:00 PMShot PutGirlsFinal
5:00 PMDiscusBoysFinal
Running Events
5:00 PM100 Meter DashGirlsPrelim
100 Meter DashBoysPrelim
5:45 PM1600 Meter RunGirlsFinal – Section vs Time Final
1600 Meter RunBoysFinal – Section vs Time Final
6:30 PM4 x 200 Meter RelayGirlsPrelim
4 x 200 Meter RelayBoysPrelim
7:00 PM400 Meter DashGirlsPrelim
400 Meter DashBoysPrelim
7:45 PM3200 Meter RunGirlsSection Final
3200 Meter RunBoysSection Final
8:25 PM4 x 100 Meter RelayGirlsPrelim
4 x 100 Meter RelayBoysPrelim
8:50 PM200 Meter DashGirlsPrelim
200 Meter DashBoysPrelim

Day 2 – May 3, 2019
Estimated TimeEventGirls  BoysEvent Comments
4:30 PMCoaches MeetingCenter of Infield
Field Events
5:00 PMLong JumpBoysFinal
5:00 PMDiscusGirlsFinal
5:00 PMShot PutBoysFinal
Running Events
5:00 PM100 Meter DashGirlsFinal
100 Meter DashBoysFinal
5:15 PM4 x 800 Meter RelayGirlsSection Vs Time Final
4 x 800 Meter RelayBoysSection Vs Time Final
6:00 PM4 x 200 Meter RelayGirlsFinal
4 x 200 Meter RelayBoysFinal
6:10 PM400 Meter DashGirlsFinal
400 Meter DashBoysFinal
20 Min Break
6:35 PM4 x 100 Meter RelayGirlsFinal
4 x 100 Meter RelayBoysFinal
6:45 PM800 Meter RunGirlsSection Vs Time Final
800 Meter RunBoysSection Vs Time Final
7:20 PM200 Meter DashGirlsFinal
200 Meter DashBoysFinal
7:35 PM4 x 400 Meter RelayGirlsSection Vs Time Final
7:50 PM4 x 400 Meter RelayBoysSection Vs Time Final
Team AwardsFinish Line

Most Valuable Performers

YEARGirls FieldBoys FieldGirls DistBoys DistGirls SprintBoys SprintOverall GirlOverall BoyRichard Lee Courage AwardGirls CoachBoys Coach
2019Alyssa Maples KarnsNathan Butler GibbsAnna Graves FBAKeegan Smith CatholicLaila Rudolph West ValleyGianni Magdos NorthwestCadonia Culp KarnsKaraaz Johnson FarragutLily Swenson Hardin ValleyLori West West Valley / Josh Smith KarnsChris Cavalaris Farragut
2018Lawson Phillips WebbCaden Buckles KarnsAnna Graves FBAKaden Keller Cedar BluffElla McFerran FarragutJeremiah Jones Cedar BluffSidnee Stanton KarnsDaniel Blackston KarnsEthan Wright HallsSarah Archer FarragutChris Schaefer Karns
2017Grace Brison FarragutBradan Sharp KarnsCathryn Jardet KarnsBeckett Anderson West ValleyDominique Romain KarnsMatt White FarragutCathryn Jardet KarnsLance Simpson FarragutJosh Smith KarnsChris Cavalaris Farragut
2016Haley Ferrell GreshamJacob Noel HallsLexi Foley FarragutBen Darden FarragutTimiya Ray Cedar BluffElijah Young South DoyleKai Lanier W.Valley & Elllie Wolski CatholicSebastian LaTorre BeardenElizabeth McTavish FarragutChris Cavilaris Farragut
2015Abby Taylor  HallsJacob Noel HallsAddison Smith WebbPreston    Ruth     West ValleyJasmine Jefferson WebbJazine Pelcher VineCaroline Lewis West ValleyMyles McFerran FarragutRobin Curry Cedar BluffChez Betz Farragut
2014Kenya Sloan FarragutJosh Sobota West ValleyAshtyn Glover West ValleyKenton Bachman Cedar BluffSage Davis PowellJahlil Jefferson WebbElise Stepp FarragutTommy Banker FarragutElizabeth MacTavish FarragutChez Betz Farragut
2013Symphony Buxton KarnsJosh Sobota West ValleyEmily McMichael Farragut Tanner Whitsell KarnsSage Davis PowellJT Freels HallsRebecca Story CAKAustin Bihlmeyer FarragutLori West West ValleyChez Betz Farragut
2012Destiny Carey FarragutCole Patterson HallsMadeline Christian BeardenKyle Holland HallsMiranda Burt FarragutDylan Austin West ValleyMadeline  Christain BeardenCole Patterson HallsElizabeth MacTavish FarragutJohn Martin West Valley
2011Destiny Carey FarragutZach Lembersky BeardenMadeline Christian BeardenDagan Uselton West ValleyCourtney Barkhurst PowellConner Cameron West ValleyMadeline Christian BeardenConner Cameron West ValleySarah Brown CarterRichard Lee Halls
2010Tyler Carter   West ValleyEthan Griffen West ValleyKarlie Yinger KarnsNoah Gettlefinger West ValleyAmy Smith KarnsDemonte Felton KarnsChase Henry West ValleyCody Barkhurst PowellElizabeth McTavish FarragutJohn Martin West Valley
2009Kelsey Kah West Valley / Sydney Lamb HallsConner Rohrbough HallsKarlie Yinger KarnsBryan Fitzsimmons West ValleyKadejah Welch VineMatthew Melton PowellJanet Pheifer KarnsRichard Lee    Halls
2008Melina Russell Vine / Hannah McCloud HallsWill Burns West ValleyRebecca Stover West ValleySkyler Winchester West ValleyEmily Yarnell KarnsDarrin Logan Powell

Most Valuable Performers

YEARGirls FieldBoys FieldGirls DistBoys DistGirls SprintBoys SprintOverall GirlOverall BoyRichard Lee Courage AwardGirls CoachBoys Coach
2018Lawson Phillips WebbCaden Buckles KarnsAnna Graves FBAKaden Keller Cedar BluffElla McFerran FarragutJeremiah Jones Cedar BluffSidnee Stanton KarnsDaniel Blackston KarnsEthan Wright HallsSarah Archer FarragutChris Schaefer Karns
2017Grace Brison FarragutBradan Sharp KarnsCathryn Jardet KarnsBeckett Anderson West ValleyDominique Romain KarnsMatt White FarragutCathryn Jardet KarnsLance Simpson FarragutJosh Smith KarnsChris Cavalaris Farragut
2016Haley Ferrell GreshamJacob Noel HallsLexi Foley FarragutBen Darden FarragutTimiya Ray Cedar BluffElijah Young South DoyleKai Lanier W.Valley & Elllie Wolski CatholicSebastian LaTorre BeardenElizabeth McTavish FarragutChris Cavilaris Farragut
2015Abby Taylor  HallsJacob Noel HallsAddison Smith WebbPreston    Ruth     West ValleyJasmine Jefferson WebbJazine Pelcher VineCaroline Lewis West ValleyMyles McFerran FarragutRobin Curry Cedar BluffChez Betz Farragut
2014Kenya Sloan FarragutJosh Sobota West ValleyAshtyn Glover West ValleyKenton Bachman Cedar BluffSage Davis PowellJahlil Jefferson WebbElise Stepp FarragutTommy Banker FarragutElizabeth MacTavish FarragutChez Betz Farragut
2013Symphony Buxton KarnsJosh Sobota West ValleyEmily McMichael Farragut Tanner Whitsell KarnsSage Davis PowellJT Freels HallsRebecca Story CAKAustin Bihlmeyer FarragutLori West West ValleyChez Betz Farragut
2012Destiny Carey FarragutCole Patterson HallsMadeline Christian BeardenKyle Holland HallsMiranda Burt FarragutDylan Austin West ValleyMadeline  Christain BeardenCole Patterson HallsElizabeth MacTavish FarragutJohn Martin West Valley
2011Destiny Carey FarragutZach Lembersky BeardenMadeline Christian BeardenDagan Uselton West ValleyCourtney Barkhurst PowellConner Cameron West ValleyMadeline Christian BeardenConner Cameron West ValleySarah Brown CarterRichard Lee Halls
2010Tyler Carter   West ValleyEthan Griffen West ValleyKarlie Yinger KarnsNoah Gettlefinger West ValleyAmy Smith KarnsDemonte Felton KarnsChase Henry West ValleyCody Barkhurst PowellElizabeth McTavish FarragutJohn Martin West Valley
2009Kelsey Kah West Valley / Sydney Lamb HallsConner Rohrbough HallsKarlie Yinger KarnsBryan Fitzsimmons West ValleyKadejah Welch VineMatthew Melton PowellJanet Pheifer KarnsRichard Lee    Halls
2008Melina Russell Vine / Hannah McCloud HallsWill Burns West ValleyRebecca Stover West ValleySkyler Winchester West ValleyEmily Yarnell KarnsDarrin Logan Powell

Meet Contact Information

For all questions, contact:

Skip to toolbar